TSO SEÇİMLERİ İÇİN EMNİYET DÜĞMEYE BASTI: CEZA GELEBİLİR!

KOM (Van Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele  Şube amirliği), 22 Ekim’de yapılan Van TSO seçimlerinde, sahte yetki belgesi hususu sebebiyle, bazı kişilerin ifadesini kayda geçirdi.

TSO SEÇİMLERİ İÇİN EMNİYET DÜĞMEYE BASTI: CEZA GELEBİLİR!
TSO SEÇİMLERİ İÇİN EMNİYET DÜĞMEYE BASTI: CEZA GELEBİLİR!

 

Van TSO seçimleri sebebiyle Van Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele şube ifade aldı. Van Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube amirliği, 22 Ekim’de yapılan Van TSO seçimlerinde, sahte yetki belgesi hususu sebebiyle, bazı kişilerin ifadesini kayda geçirdi.

Geçtiğimiz günlerde ifadesi alınan bazı kişilerin, Van TSO seçimlerinde sahte yetki belgesi ile oy kullandığı ve seçimlere şaibe karıştığı gerekçesiyle, Van kamuoyunda büyük bir rahatsızlık yaratmıştı. Kamuoyu vicdanının rahatlaması anlamında, Van Emniyet Müdürlüğü KOM Şube amirliği düğmeye bastı ve konunun aydınlığa kavuşması için işlemleri başlattı.

Resmi belgede sahtecilik suçu, resmi bir belgenin sahte olarak düzenlenmesi, başkalarını aldatacak şekilde değiştirilmesi veya kullanılması şeklindeki suçun basit haliyle işlenirse sanığa verilecek ceza 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıdır. (TCK md. 204/1)!

Kamu görevlisinin görevinden kaynaklanan görevi kötüye kullanma suretiyle, resmi belgeyi sahte olarak düzenlemesi, değiştirmesi, kullanması halinde resmi evrakta sahtecilik suçunun cezası 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasıdır. (TCK md. 204/2)!

'Uygulamada çoğu zaman fail, resmi evrakta sahtecilik suçu işlemekte, bu suç ile bağlantılı olarak da insanlardan menfaat temin etmektedir. Bu durumda, fiil tek olsa bile, fail hem resmi evrakta sahtecilik suçu ile hem de nitelikli dolandırıcılık suçu ile cezalandırılacağı belirtiliyor' denildi.