HÜDA PAR'DAN VAN'DAKİ BELEDİYELERE BÜYÜK ELEŞTİRİ!

Van’da özellikle son dönemlerde belediyecilik hizmetlerinde yaşanan aksamalar ve kent kamuoyunun dile getirdiği konularla ilgili çözümsüzlükler HÜDA PAR (Hür Dava Partisi) Van il başkanlığının gündemi oldu. Bu haftaki başlığı kentin düzensizliği, temel belediyecilik hizmetlerin yetersizliği ve kent kamuoyunun uzun süredir konuştuğu bakımsızlık oldu. Bir açıklama ile belediye çalışmalarını eleştiren il başkanı Rasim Sayğın, kentte belediyecilik hizmetlerinde ciddi aksamalar olduğuna söyledi.

HÜDA PAR'DAN VAN'DAKİ BELEDİYELERE BÜYÜK ELEŞTİRİ!
HÜDA PAR'DAN VAN'DAKİ BELEDİYELERE BÜYÜK ELEŞTİRİ!

Van’nın büyükşehir olmasına rağmen son yıllarda belediyecilik hizmetleri ve kentteki belli başlı eksiklikler konuşulmaya ve gündem olmaya devam ediyor. HÜDA PAR sürece büyük bir eleştiri ile dahil olan taraf oldu. Geçtiğimiz hafta VASKİ (Van Su ve Kanalizasyon) ile ilgili sıkıntılarla kesin eleştiriler yapan HÜDA PAR Van İl başkanı Rasim Sayğın bu hafta da temel belediyecilik hizmetleri ve kentteki genel durum ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Sayğın başlıklar halinde değinip eleştirdiği belediyelere, “Belediyeler hizmetlerini yerine getirememenin açığını taş yaparak, üzerine beton dökerek kapatmaya ve gözden kaçırmaya çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

HÜDA PAR SESSİZLİĞİNİ BOZDU!

Kentte son dönemlerin en büyük sorunu temel belediyecilik hizmetleri olurken peyzaj çalışmaları, yeşilliklerin bakımsız bırakılması, temizlik çalışmalarının yetersiz kalması gibi sıkıntılar bu yıl kentte en çok dikkat çeken başlıklar oluyor. Kentin merkezine konulan fakat sulanıp bakılmayan yeşil alanlar, kent merkezinin ve kentin ana arterlerinin bakımsız hali, peyzaj çalışmalarının eksikliği gibi konular tartışılırken geçtiğimiz haftalarda bir Van’ın sorunları seferberliği başlatan HÜDA PAR tüm bu konuları gündemine aldı. Van’daki belediyecilik hizmetleri ile ilgili eleştirilere sessiz kalmayan HÜDA PAR Van İl Başkanlığı bu sıkıntıları ele alarak bir an önce bu sorunlara çözüm bulunması gerektiğine vurgu yaptı. kaçırmaya çalışmaktadır” söyledi.

Saygın Sözlerinin Devamında:

Van’da belediyelerin hizmet konusunda minimal seviyenin altına düştüğünü dile getiren Sayğın, “Bu hafta gündemimizde belediye hizmetleri var. Özellikle yazın başlamasından bu yana çok belirgin bir şekilde görülmektedir ki Van’da belediye hizmetlerinde ciddi şekilde aksama var. Özellikle yeşillendirme, peyzaj çalışmaları, park ve bahçelerin yeşilliği, var olan ağaçların sulanması konusunda belediyelerin yaz boyunca ciddi bir çalışma yapmadığını gözlemlemekteyiz. Belediyelerin asli görevi çöp toplama, temizlik ve peyzaj çalışmalarıdır. Bunlar en kötü belediyecilerde dahi yapılması gereken minimum hizmetlerdir. Belediye başkanlığı hizmet anlamında bu minimal seviyenin altına düşemez. Maalesef Van’da belediyeler bu minimal seviyenin altına düşmüştür” söyledi.

Sayğın, peyzaj çalışmalarının eksikliğine değinerek, “Cumhuriyet Caddesi, Maraş Caddesi, ara yollar, ana yolların tamamında var olan yeşilliklerin bakılmadığından üzerinin betonla örtüldüğünü, taşlarla kapandığını gördük. Belediyeler hizmetlerini yerine getirememenin açığını taş yaparak, üzerine beton dökerek kapatmaya ve gözden kaçırmaya çalışmaktadır. Van’da özellikle yaz döneminde yoğun şekilde kuraklık da yaşanmaktadır. Dolayısıyla yağışların az olmasından kaynaklı var olan yeşil alanların hepsi hızla ölmektedir. Bu anlamda park, bahçe, refüj gibi alanların hızlı bir şekilde sulanmalarının yapılması gerekmektedir. Bu mevsim itibarıyla 1 aylık bir süre kaldı. Gelecek mevsimin planlanmasının ciddi bir şekilde yapılması ve şehrimizin yeşillendirilmesi, peyzaj çalışmalarının ciddi bir şekilde yapılması önem arz etmektedir” diye konuştu.

Van’ın kaldırım işgali sorununu da dile getiren Sayğın, “Van’da çok ciddi şekilde kaldırım işgaliyle karşı karşıya kalmaktayız. Zaten çok sınırlı sayıda kaldırım var. Yollarda yürümek için vatandaşlara ayrılan alan çok sınırlıdır. Böyle olmasına rağmen ayrıca belediyelerin kaldırım işgaline göz yumması insanların sokaklarda yürümesinin önünde ciddi bir engel teşkil etmektedir. Belediyelerin acil olarak kaldırım işgallerini ortadan kaldırması ile ilgili tedbirleri alması zorunluluk arz etmektedir” ifadelerini kullandı. Sayğın, ara yolların bozulması sorununu aktararak şunları söyledi: “Ara yollarda ciddi anlamda bozulmalar meydana gelmiştir. Bu ara yollarla ilgili olarak yapılan bu bozulmaların acil bir şekilde düzeltilmesi, araç ve insan trafiğine fayda sağlar şekilde ve mimariye de hitap edecek şekilde bu yolların düzeltilmesi gerekmektedir. Bu anlamda vatandaşlarımızdan ciddi şikâyetler almaktayız” dedi.