9 AY İÇİNDE VAN'A KAÇ İRANLI MİSAFİR GELDİ?

Van’da Nevruz Bayramıyla gelmeye başlayan İranlı misafirler, Eylül ayında da İranlı misafirler gelmeye devam etti. Ülkemizde yaşanan ekonomik krizde insanımızın alım gücünün düşmesi esnafın bir nebze de olsa İranlı misafirlerimiz sayesinde yüzünü güldürdü. 9 ayda 280 bin İranlı turist şehrimize geldi.

9 AY İÇİNDE VAN'A KAÇ İRANLI MİSAFİR GELDİ?
9 AY İÇİNDE VAN'DA KAÇ İRANLI TURİST GELDİ?

Tatil için yer arayan İranlılar memleketimizi tercih ettiler. Ülkelerinden Van’a gelen İranlı turistler, gündüz alıveriş yaparken akşam saatlerinde ise eğlence merkezlerinde gönüllerince tatilin keyfini yapıyor. İranlı turistlerin ziyaretlerinden dolayı yüzü gülen Van esnafı ise bunun 12 aya yayılması için gerekli tüm çalışmaları yapılacaktır denildi.

2022 yılının 9 aylık sürecinde 280 binin üzerinde turistin ziyaret ettiği Van’da otellerin doluluk oranının yüzde 90’lara vardığını belirten Oktay Aksoy, “Turizm sektörüne baktığımızda ciddi oranda bir doluluk var. Şuan doluluk oranı % 90’lara yakın ve bunun % 70’ini sadece İranlı misafirler oluşturuyor. Bu da daha önce yapmış olduğumuz infolarla, valiliğin ve STK’ların yaptığı çalışmalardan kaynaklıdır. Ciddi anlamda bir İran misafir sirkülasyonu yaşamaktayız. Bu da Van ekonomisini ciddi anlamda yüksek yerlere taşımaktadır” söyledi.

İranlı turistlerin sadece turizm sektörüne değil, tüm sektörlere ciddi bir can suyu verdiğini belirten İrem Tinli Angün ise, “İran pazarına minnettarız. Gönlümüz istiyor ki bu haraketlilik yıl bazına yayılsın. 12 ay boyunca güzel işler yapalım. Umuyorum İranlılar bizi sürekli desteklerler ve ilimizi sürekli ziyaret ederler” söyleminde bulundu.

İranlı turistlerin Van için büyük bir potansiyel, büyük bir nimet olduğunun altını çizen Turan Avcı da, “Bizler Van esnafı olarak İranlı misafirlere topyekun sahip çıkmamız lazım. Eskiden okullar tatil olduğu zaman özellikle üniversiteli öğrenciler gittiğinde Van tamamen boşalırdı ama bu sene Van yaz ayında cıvıl cıvıldı. Bu da İranlı misafirler sayesinde oldu” ifadelerini kullandı.

HAVADİS